:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندها

:پیوندهای روزانه

:نویسندگان

:آخرین پستها

آماروبلاگ

دوشنبه 29 اسفند 1390-11:13 ق.ظبه دلیل نقص در تجهیزات
کنارگذر جنوبی بومهن ضریب تصادف را افزایش می‌دهد

خبرگزاری فارس: به دلیل کاستی در تجهیزات، نگرانی از ورود رانندگان به کنارگذر جنوبی تازه راه‏اندازی شده بومهن با نزدیکی به ساعات پایانی روز بالا گرفته است.

خبرگزاری فارس: کنارگذر جنوبی بومهن ضریب تصادف را افزایش می‌دهد

به گزارش خبرگزاری فارس از شرق استان تهران با توجه به افزایش ترافیک نوروزی در مسیر پرتردد و اغلب همراه با شلوغی تهران ـ شمال در محدوده بومهن، استفاده از دست‏کم یک لاین کنارگذر جنوبی این شهر برای تسهیل در عبور مردم عصر 28 اسفند گشایش یافت.

اما نگرانی‏های مردم و برخی مسئولان از سوانح رانندگی احتمالی در این مسیر بر اثر کاستی برخی تجهیزات با نزدیکی به ساعات پایانی روز افزایش یافته است.

مسیر کنارگذر جنوبی بومهن یکی از خدماتی است که می‏تواند در صورت تکمیل بسیاری از معضلات و یا در اصطلاح، گره‏های کور ترافیکی کنونی شهر بومهن و جاده تهران- شمال را بگشاید؛ اما این کمربندی در بدو افتتاح و در همین یک لاین راه‏اندازی شده با مشکلاتی مواجه است.

فرمانده پاسگاه پلیس راه جاجرود پس از گشایش یک لاین از مسیر کنارگذر جنوبی بومهن در گفت‏وگو با خبرنگار فارس در شرق استان تهران اظهار کرد: یک لاین از این کمربندی بعد از ظهر یک‏شنبه گشایش یافت.

سید غلام‏علی نوربخش ادامه داد: نگرانی من و مجموعه فرماندهی پاسگاه پلیس راه جاجرود از نزدیکی به ساعات پایانی روز و تردد در تاریکی شب از سوی رانندگان است.

وی ضمن شتاب‏زده خواندن گشایش کنارگذر جنوبی بومهن خاطر نشان کرد: متاسفانه مسئولان امر به صورت "فوری و فوتی" نسبت به افتتاح این کنارگذر اقدام کرده‏اند.

نوربخش تصریح کرد: نظر فرماندهی پاسگاه پلیس راه جاجرود در این خصوص، افتتاح این کمربندی پس از ایام تعطیلات نوروزی بود.

فرمانده پاسگاه پلیس راه جاجرود با اشاره به بخشی از کاستی‏های این مسیر گفت: از جمله نواقص و کاستی‏های کنارگذر جنوبی بومهن می‏توان به کمبود تابلو و علائم رانندگی، نبود سامانه‏های روشنایی، نبود تجهیزات حفاظتی در پل‏های مسیر، نبود چراغ راهنمایی و رانندگی و ... اشاره کرد.

وی رانندگان متخلف را معضلی بزرگ‏تر برای کنارگذر بومهن خواند و افزود: متاسفانه حضور رانندگان متخلفی که طبق عادت روزهای گذشته خود پس از مراجعه به جایگاه سوخت مستقر در این کمربندی، از همان مسیر باز می‏گردند، مشکل‏ساز شده است.

نوربخش ادامه داد: مسئولان امر برای جلوگیری از بروز سوانح احتمالی چند تابلوی ورود‏ ممنوع در این منطقه نصب کرده‏اند.

فرمانده پاسگاه پلیس راه جاجرود اضافه کرد: با توجه به این علائم، رانندگان باید با توجه به بازگشایی این لاین به روی مسافران نوروزی، مسیر خود را پس از سوخت‏گیری به سمت بلوار "کامیون‏داران" تا زمان خروج، ادامه دهند؛ اما متاسفانه برخی این مهم را رعایت نمی‏کنند.

وی افزود: البته این مشکل تا زمان برقراری روشنایی روز به دلیل دید کافی چندان بغرنج به نظر نمی‏رسد؛ اما با نزدیکی به ساعات پایانی و نبود سامانه‏های روشنایی کافی بروز سوانح رانندگی منجر به فوت و جرح در کنارگذر جنوبی بومهن احتمالی بعید نیست.

انتهای پیام/س10/د1000
تاریخ آخرین ویرایش:- -
دوشنبه 29 اسفند 1390-11:12 ق.ظمدیر شبکه لایو:
سریال های شبکه های ماهواره ای خانواده را نابود می کنند

خبرگزاری فارس: مدیر شبکه لایو گفت: این سریال ها چیزی جز بدآموزی از جمله خیانت، دروغ، کلاه برداری، ترویج روابط نامشروع، بی بند و باری، بی اعتمادی بین اعضای خانواده، از بین بردن کانون گرم خانواده و ... چیز ارزشمندی به مخاطب یاد نمی دهند.

خبرگزاری فارس: سریال های شبکه های ماهواره ای خانواده را نابود می کنند

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری فارس به نقل از جام نیوز، تاسیس شبکه های نوظهوری همچون فارسی وان ، من و تو و... که بیشترین زمان خود را به پخش فیلم و سریالهایی که با هدف ضربه زدن به فرهنگ اصیل ایرانی اختصاص داده اند، صدای کسانی که پایبندی چندانی به فرهنگ ایرانی ندارند را هم درآورد. در همین زمینه مدیر شبکه لایو گفت: «سریالهایی که در این شبکه ها برای مردم ایران پخش می شود حتی در کشورهای خودشان هم به دلیل بی ارزشی و بی محتوایی و نداشتن بیننده و طرفدار آنها را پخش نمی کنند آنوقت این سریالها را سریع و تند با دوبله خیلی ضعیف و بد آماده می کنند و به خورد کشورهای دیگر از جمله ایران می دهند.»

وی در ادامه گفت: «این سریالها چیزی جز بدآموزی از جمله خیانت، دروغ، کلاه برداری، ترویج روابط نامشروع، بی بند و باری، بی اعتمادی بین اعضای خانواده، استفاده از مشروبات الکلی، بی احترامی به والدین و بزرگترها، از بین بردن کانون گرم خانواده و ... چیز ارزشمندی به مخاطب یاد نمی دهند.»

مدیر این شبکه ماهواره ای با اعتراف به اصیل بودن فرهنگ مردم ایران گفت: «ایرانی ها فرهنگ اصیل و محکمی دارند که آنها را در طول سالیان سال در برابر دشمن، تحریم و تهاجم حفظ کرده است و در این فرهنگ چیزی به نام غیرت وجود دارد که هر مرد و زن ایرانی دارای این غیرت است و این غیرت در بین ایرانی ها جایگاه خاصی دارد که در فرهنگ کشورهای آمریکایی و اروپایی چنین جایگاهی ندارد.»

مدیر شبکه لایو در پایان اذعان کرد: «ایرانی های با فرهنگی که به فکر حفظ کانون گرم خانواده و سلامتی اعضای این خانواده و حفظ حرمتها و مقدسات هستند به چنین شبکه هایی نگاه نمی کنند چون واقعا چیزی جز بد آموزی ندارند.»

انتهای پیام/
تاریخ آخرین ویرایش:- -
دوشنبه 29 اسفند 1390-11:12 ق.ظکتاب‌هایی خواندنی که می‌شود در نوروز خواند

خبرگزاری فارس: با فرا رسیدن ایام نوروز، بسیاری در تلاش هستند که بتوانند در تعطیلات نوروزی خستگی یک سال را از تن به در کرده و آماده سال جدید شوند.

خبرگزاری فارس: کتاب‌هایی خواندنی که می‌شود در نوروز خواند

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری فارس به نقل از خبرنامه دانشجویان ایران، کتاب‌های پیشنهادی ما برای نوروز به شرح زیر است:

*کمی دیرتر

رمان کمی دیرتر اثر سید مهدی شجاعی است که به نقد منتظرانی می پردازد که واقعا منتظر نیستند بلکه فقط مدعی هستند. این کتاب  با قیمت 7500 تومان توسط انتشارات نیستان وارد بازار نشر شده است.

بخشی از کتاب:

"بارها در طول نوشتن این رمان دچار تردید و دو ضدلی شدم. یک دلم می‌گفت: بیا و از خیر این کار بگذر و برای خودت دشمن تراشی نکن. عقل هم چیز خوبی است! مثل مگس بر روی زخم ها و عفونت ها ننشین! خوبی ها را ببین. دل دیگرم می‌گفت: نویسنده باید آینه باشد. آینه اگر زشتی ها را بپوشاند و فقط زیبایی ها را نشان دهد که دیگر آینه نیست ... سرت را درد آوردم ولی دوست داشتم بدونی که در طول این کار با خودم چه دست و پنجه هایی نرم کردم ... به خودم گفتم عموم کسانی که پیش از این تقدیر و تحسینت می‌کردند، بعد از انتشار این کار، ممکنه تقبیح و نکوهشت کنند."

*دشت های سوزان

صادق کرمیار، نویسنده رمان دشت های سوزان، به مقطعی تاریخی اشاره دارد که مزدوران انگلیسی با ایجاد فتنه و به جان هم انداختن قبایل مناطق جنوبی کشور، سعی در استعمار و غارت نفت ایران را دارند. این کتاب از سوی انتشارات کتاب نیستان منتشر شده و قیمت آن هشت هزار و 500 تومان است.

بخشی از کتاب:

"...  ریحانی نفهمید چند شب طول کشید که شیخ تمام ماجرا را تعریف کرد اما نوشتن اینها برایش حدود یک سال طول کشید. داستان که تمام شد یک هفته فکر می کرد چه اسمی براش بگذارد. آخر سر به پیشنهاد میرزا اصغر روزنامه چی اسم داستانش را گذاشت: «دشت های سوزان»"

*حافظ هفت

کتاب حافظ هفت رمانی است خواندنی که اکبر صحرایی آن را به صورت سفرنامه از سفر مقام معظم رهبری به شیراز که در اردیبهشت ماه سال87 صورت گرفت نوشته است. این کتاب به قیمت 7900 توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

یکی از نکات جالب رمان "حافظ هفت" پی بردن خواننده از جزئیات زندگی مقام معظم رهبری است که اکبر صحرایی از زبان یکی از مسئولین دفتر رهبر انقلاب آنها را لحظه به لحظه بیان کرده است. از سوار شدن به هواپیما، رفتار ایشان داخل هواپیما، برخورد ایشان با مردم عادی در طول سفر و حتی تعداد فرزندان و اسامی آنها که همه شنیدنی است.

*شهید علم

این کتاب که در برگیرنده خاطرات دانشمند شهید مجید شهریاری است، به زوایای مختلف زندگی این استاد برجسته در زمینه هایی مانند ارادت به اهل بیت، گره گشایی از کار مردم، اهتمام شهید به کار علمی و... اشاره دارد که توسط همسر، فرزندان، دوستان و شاگردان ایشان روایت شده است. این کتاب توسط دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی چاپ شده است. برای خرید این کتاب می توانید با دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی ، به شماره تلفن ۰۶۶۱۳۲۰۵۴۱۷ تماس بگیرید.

بخشی از کتاب:

" دکتر صالحی وزیر امور خارجی دولت دهم و استاد شهید شهریاری تعریف می کند: "یکی از مسئولین نظام می گفت رهبر انقلاب از من پرسیدند: ایشان چه جور آدمی بود؟ گفتم: اگر به ایشان در علم هسته ای کشور نمره صد بدهیم، به بهترین نفر بعد از ایشان به زحمت می توانیم پنجاه بدهیم. دیگران هم هستند اما نمره صد لزوما برای دانش نیست. بحث تربیت دانشجو هم هست. بعضی اساتید در انگلیس و آمریکا درس خوانده اند. خیلی هم باسوادند، خیلی هم باهوشند، ولی دانشجو زیاد تربیت نمی کنند. به دلایل مختلف: حوصله ندارند، دانشجو طرفشان نمی رود و ... هر استادی را که من در عرصه هسته ای دیده ام، در تعریفی که آن مسئول نظام از دکتر شهریاری کرده بود می گنجد."

*اینک شوکران 1و2و3و4

سری کتاب های اینک شوکران روایتی است خواندنی از زبان همسران جانبازانی که بعد از دوران دفاع مقدس، به مشقت هایی در زندگی مواجه شدند و در آخر به دوستان آسمانی خود پیوستند. جلد اول کتاب شوکران مربوط به شهید منوچهر مدق است که به گفته بسیاری، یکی از تاثیرگذارترین کتب در عرصه دفاع مقدس می باشد. کتاب اینک شوکران 2 مربوط به زندگی شهید مصطفی طالبی است. جلد سوم مربوط به شهید ایوب بلندی و اینک شوکران 4 روایتگر زندگی شهید محمد علی رنجبر می باشد.

بخشی از کتاب اینک شورکران 3:

" خانم غیاثوند در مورد شیوه تربیتی شهید نیز می گوید: "دخترم هدی روزی از مدرسه آمد و با اخم به پدرش گفت: من نوار می خواهم. دلم می خواهد برقصم. می خواهم مثل دوست هایم لاک بزنم. شهید بلندی در جواب هدی گفت: برایت می خرم ولی دو شرط دارد. اول اینکه نمازت قضا نشود و دوم اینکه هیچ نامحرمی دستت را نبیند. شهید بلندی رفت و با دو نوار کاست با آهنگ های ترکی و لاک و استون برگشت. آنها را به هدی داد. دو سه روز صدای آهنگ و بالا و پایین پریدن های هدی را در خانه دیدیم. بعد از چند روز خودش نوارها را جمع کرد و داخل کمدش قایم کرد. برای هر نماز با پنبه و استون به جان ناخن هایش می افتاد. بعد از وضو دوباره لاک می زد و صبر می کرد تا نماز بعدی. وقتی بیرون می رفت هم مجبور بود آنها را پاک کند. این بود که بالاخره خسته شد و لاک ها را کنار بقیه یادگاری هایش گذاشت."

*گریه های امپراطور، آنها، اقلیت

سه کتاب "گریه های امپراطور"، "آنها" و "اقلیت" که به سه گانه های شاعر جوان و انقلابی، فاضل نظری معروف است، از کتاب هایی به شمار می روند که افراد زیادی در کتابخانه خود برایشان جا باز کرده اند. در  بین این سه کتاب، "گریه های امپراطور" توانسته تا الان به چاپ یازدهم و کتاب های "اقلیت" و "آنها" به ترتیب به چاپ های هشتم و هفتم برسند. سه گانه های فاضل نظری توسط انتشارات سوره مهر به قیمت های زیر عرضه شده است:

گریه های امپراطور،2500 تومان/ آنها،2000 تومان / اقلیت،1600 تومان

بخشی از کتاب گریه های امپراطور:

آیین عشق بازی دنیا عوض شده است/یوسف عوض شده است ، زلیخا عوض شده است

سر همچنان به سجده فرو برده ام ولی/در عشق سالهاست که فتوا عوض شده است

خو کن به قایقت که به ساحل نمی رسیم/خو کن که جای ساحل و دریا عوض شده است

آن با وفا کبوتر جلدی که پر کشید/اکنون به خانه آمده ، اما عوض شده است

حق داشتی مرا نشناسی ، به هر طریق/من همچنان همانم و دنیا عوض شده است

*شمٌاس شامی

این اثر مجید قیصری، داستانی است دربارهٔ نماینده دولت روم در شامِ زمانِ خلافتِ یزید‌بن معاویه (لعنة الله علیه) که به ماجرای عاشورای حضرت اباعبدالله علیه السلام واکنش نشان می‌دهد."شمّاس شامی" روایتی گزارش‌گونه دارد و همین نوعِ روایت، هردم ممکن است به وجه داستانی اثر قیصری ضربه بزند. اما با این همه، مخاطب وقتی پای رمانِ قیصری می‌نشیند، "گزارش‌زده" نمی‌شود و از صرافتِ خواندنِ ادامه کتاب نمی‌افتد. شماس شامی توسط انتشارات افق به قیمت 2800عرضه شده است. شماس شامی در جشنواره کتاب سال شهید حبیب غنی‌پور، در بخش ادبیات داستانی بزرگ‌سال با موضوع آزاد رتبه‌ دوم را بدست آورده است.

بخشی از کتاب:

«داستان اگر اجازه ندارد تاریخ را تحریف کند، اما این توان و ظرفیت را دارد که تاریخ را از زاویه‌ای نو روایت کند. گویی دوباره آن را می‌آفریند». این جملاتی است که مجید قیصری درباره بازگویی وقایع تاریخی و به طور مشخص داستان «شماس شامی» می‌گوید. وی در این اثر به روایت یک محقق سوری می‌پردازد که به طور اتفاقی، کتاب کهن و ناشناخته‌ای را در شهر حلب به دست می‌آورد و اگر خواننده تا انتها با داستان همراه شود متوجه می‌شود که داستان به گونه‌ای معما شکل پیش می‌رود، درعین اینکه او بارها درباره کتاب اظهار کرده است که شماس شامی یک رمان است نه تاریخ.

*گردان قاطرچی ها

کتاب"گردان قاطرچی ها" با نگاهی طنز آمیز وجذاب به موضوع جنگ و خاطرات آن پرداخته است. این کتاب را کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان منتشر کرده است که ٬۳۳۶صفحه دارد و قیمت آن۳۲۰۰تومان است. قابل ذکر است این کتاب امسال در هجدهمین دوره ی جشنواره ی "کتاب فصل" از بین ۵۷۹ کتابی که به این جشنواره ارسال شده بود به عنوان  یکی از دو برگزیده ی بخش کودک ونوجوان معرفی گردید و تندیس جشنواره را دریافت نمود.

بخشی از کتاب:

یوسف یک مجروح جنگی است که پس از مصدومیت، دوباره به جبهه اعزام می گردد واین بار بنا به صلاحدید فرمانده ی گردان قرار می شود که مسولیت نگهداری وآموزش چند قاطر جهت حمل آذوقه  ومهمات به مناطق صعب العبور برای رزمندگان به او سپرده شود.یوسف گردان جدید را که متشکل از چند نوجوان جسور وبازیگوش است تشکیل می دهدواتفاقاتی که در ادامه رخ می دهد منجر به تغییرات زیادی در اخلاق ، روحیه  وبرخورد بچه ها می گردد.

*دغدغه های فرهنگی

"دغدغه‌های فرهنگی" که شرحی بر بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولین فرهنگی در سال 73است، از آن دست کتاب‌هایی‌ست که باید خواندشان. باید زیر برخی خطوطشان خط کشید. باید نشست و در مورد برخی تکه‌هایشان مدت‌ها فکر کرد و تأمل کرد و گفت‌وگو کرد. باید از برخی نکاتشان سوی مقصد را یافت و از قِبل برخی تذکرات، به جست‌وجوی راه مقصد برخاست. از آن دست کتاب‌هایی‌ست که باید در فهرست «کتاب‌های قابل هدیه‌دادن به دیگران» قرار دادشان. "دغدغه‌های فرهنگی"، این‌چنین کتابی است.

بخشی از کتاب:

"قدرت مقابله با سایش را در خودتان ایجاد کنید. سایش شوخی ندارد؛ انسان ساییده می شود! همان چکش یا پتکی که شما روی سر آهن می کوبید و آن را به شکل های مختلف در می آورید، بعد از مدتی که نگاه کنید، می بینید ته آن ساییده شده است. یعنی با این نیروی فعاله قدرتمند، بالاخره تأثیر گرفته؛ یعنی آن، روی این اثر گذاشته است. به فکر این باشید. مقوله ای که شما در آن واردید، از مقوله های خطرناک است؛ چون روشنفکری یک مقوله خطرناک است. اگر روشنفکری، مجرد از عمل و تحرک خارجی شد ـ که الآن شما مبتلای به این هستید ـ شما چاره ای جز این ندارید که بروید در آنجا بنشینید و بنا کنید چیز نوشتن و مطالعه و مباحثه کردن. در این فضا، نه میدان جنگی است، نه جبهه ای است، نه بسیجی است، نه حرکت انقلابی ای است! محیط روشنفکری، جزو آن محیط های دشوار است. من همین قدر به شما بگویم که من سال ها با محیط روشنفکر کشور، دم ساز و دم خور بوده ام. آدم هایش را دیده ام، آدم های خوبی را که در این محیط وارد شدند، دیده ام؛ و بعد چگونه خارج شده اند! یعنی محیط روشنفکری محیط عجیبی است و روی این محیط خیلی سایش هست. بکوشید تا هیچ گونه تأثیر ناخواسته ای روی مجموعه شما و آنچه که بر این مجموعه مترتب است، وارد نیاید."

انتهای پیام/
تاریخ آخرین ویرایش:- -
دوشنبه 29 اسفند 1390-11:12 ق.ظبه بهانه 29 اسفند
سنخیت ملی شدن صنعت نفت با انقلاب / بررسی عوامل مهم در ملی شدن صنعت نفت

خبرگزاری فارس: 29 اسفند ماه سالروز ملی شدن صنعت نفت یکی از افتخارات ایران اسلامی است، افتخاری که با انقلاب اسلامی سنخیت داشت و ایران را به سمت توسعه هدایت کرد.

خبرگزاری فارس: سنخیت ملی شدن صنعت نفت با انقلاب / بررسی عوامل مهم در ملی شدن صنعت نفت

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد تحلیل ملی شدن صنعت نفت نیازمند تحلیل فضای سیاسی، اجتماعی و جغرافیای زمانی شکل‌گیری و پیروزی این نهضت دارد.

61 سال قبل، در آستانه نوروز سال 1330، ملت ایران آیین باستانی نوروز را همراه با جشن ملی شدن صنعت نفت، با شکوه هرچه تمام‌تر برگزار کرد.

یکی از محققان ابرکوهی در مورد سالروز ملی شدن صنعت نفت به خبرنگار فارس گفت: این پیروزی بزرگ در مقابل استعمار کهنسال بریتانیا برای مردم ما بسیار شیرین بود.

وی افزود: این شیرینی به این دلیل امیدآفرین بود و حلاوتی مضاعف داشت که با وجود اینکه انگلیس در حافظه تاریخی ایرانیان به طمع ورزی، منفعت طلبی و خیانت پیشه‌گی شهرت داشت، اما عمده مصادر حساس سیاسی و اقتصادی کشور را تحت تاثیر و نفوذ خود نگه داشته بود.

قیومی خاطرنشان کرد: این پیروزی بزرگ از جهتی دیگر نیز حائز اهمیت و جالب توجه است، چراکه توسط نمایندگان واقعی و شایسته مردم ایران در مجلس شورای ملی و در راس آنها مرحوم آیت‌الله کاشانی و مرحوم دکتر محمد مصدق و نه پادشاه و دولتمردان منصوب به وی به دست آمده بود.

 

* 29 اسفند به عنوان فرازی ارزشمند در تاریخ ایران ثبت شد

اگر چه دخالت‌های آشکار و پنهان دول غالب آن روزگار یعنی آمریکا و بریتانیا و تحریم کامل نفت ایران به علاوه برخی از خیره سری‌ها و بی‌تدبیری‌های داخلی نگذاشت تا ملت ایران که بزرگترین سهم را در این پیروزی شیرین داشتند، از منافع اقتصادی آن به طور کامل بهره‌مند شوند اما این ناکامی‌ها و حتی کودتای آمریکایی 28 مرداد باعث نشد تا ملی شدن صنعت نفت و خلع ید استعمار پیر به عنوان یکی از فرازهای درخشان تاریخ معاصر کشورمان ثبت و ضبط نشود.

وی افزود: جریان پیچیده و پرماجرای ملی شدن صنعت نفت ایران از آغاز تاکنون، موضوع طرح‌های پ‍‍پژوهشی عمیق، دقیق و بی‌شماری در داخل و خارج از کشور بوده و هست.

 

* معضلات پیش رو در بررسی رخداد ملی شدن نفت

قیومی عنوان کرد: به نظر می‌رسد آنچه در سطح مردم، رسانه و روزنامه‌ها از این نهضت، رهبران، عوامل و دستاوردهای آن مطرح می‌شود، دچار دو معضل اساسی و مشکل عمده است که تصویر واقعی این فرآیند را مبهم و تاریک می‌کند.

وی ادامه داد: نخست آنکه در تحلیل‌های رسانه‌ای موجود، غالبا به "جغرافیای زمانی" شکل‌گیری و پیروزی این نهضت اشاره‌ای نمی‌شود این در حالی است که بدون تردید "بذر" این انقلاب تنها در بستری مناسب از شرایط سیاسی و اجتماعی می‌توانست به بار بنشیند.

قیومی اظهار کرد: در مقام مثال موارد ذیل را می‌توان از جمله مهم‌ترین عوامل داخلی یا خارجی موثر در فرآیند ملی شدن صنعت نفت ایران دانست که هر کدام می‌تواند موضوع مقالاتی مستقل باشد.

 

* مهم‌ترین عوامل در ملی شدن صنعت نفت

وی افزود: ضعف نهاد سلطنت و رواج آزادی‌های نسبی سیاسی در دوران بعد از رضاخان که با قدرت یافتن محمدرضا پهلوی مجدداً به محاق رفت، یکی از این عوامل است. آغاز شکل‌گیری جریانات سیاسی مبتنی بر توده‌ها و با استقلال نسبی از دولت و رایج شدن قراردادهای تنصیف (50-50) درآمدهای نفتی در سطح منطقه نیز از دیگر عوامل موثر در این فرآیند بود.

قیومی خاطرنشان کرد: ضعف نسبی قدرت امپراطوری بریتانیا پس از جنگ دوم جهانی و ظهور قدرت جدید آمریکا، ظهور جدی کمونیسم در ایران و فعالیت قوی حزب توده و آغاز به کار جدی نهادهای بین‌المللی نظیر سازمان ملل متحد، دیوان لاهه و اعتبار و سلامت نسبی آنها در آن دوران (این دو نهاد بین‌المللی در مواجهه میان ایران و انگلستان به نفع ایران رای دادند!) نیز از عوامل موثر در ملی شدن صنعت نفت در ایران بود.

وی افزود: به این عوامل می‌توان به بسیاری دیگر از مسائل مانند فضای رسانه‌ای بسیار مطلوب در داخل و خارج از کشور، رشد آگاهی‌های عمومی از ماجراهای نفت، استعمارگری و حقوق کارگران و کینه انباشته ملت ایران از دولت بریتانیا و.... نیز اشاره کرد.

قیومی خاطرنشان کرد: با این اوصاف برای دستیابی به تحلیل و تصویری دقیق از این جریان در بستر تاریخ باید متوجه بود که علاوه بر صلاحیت رهبران و حمایت‌های مردمی از این نهضت، "جغرافیای زمانی" خاص آن دوران نیز در شکل‌یابی و به ثمر رسیدن این جریان تاثیرگذار بوده است.

* ملی شدن صنعت نفت آتشفشان کینه تاریخی مردم بود

قیومی افزود: نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران، آتشفشان کینه تاریخی ملت ایران از امپراطوری بریتانیا بود که با حضور متن جامعه در شهرهای بزرگ و حمایت از نمایندگان قانونی خود در مجلس شورای ملی به ثمر نشست.

برخی از متخصصان و محققان تاریخ نفت ادعا دارند با شکل و شیوه‌ای متفاوت امکان معامله‌ای بهتر بر سر منافع نفتی ایران وجود داشت اما باید دانست "ملی شدن" اساسا یک جریان سیاسی و حتی اجتماعی است و نه لزوماً اقتصادی و بزرگ‌ترین دستاورد این نهضت، احیای حس افتخار و امید در یک ملت است که به طور قطع  با هیچ دستاورد اقتصادی قابل قیاس نیست و نباید به هر چیز از پنجره تنگ "اقتصاد" نگریست.

 

* ملی شدن نفت و انقلاب اسلامی سنخیت داشت

یادآوری تجانس و سنخیت نهضت ملی شدن صنعت نفت با انقلاب بزرگ اسلامی نیز از نکاتی است که باید به آن توجه نشان داد.

پایگاه و منبع این دو جریان تاریخی (که البته ابعاد و عمق آنها به شدت با یکدیگر متفاوت است) توده‌های مردم دین‌دار و استعمار ستیز ایران اسلامی هستند که آرمان بزرگ آنها "اسلام" و "استقلال" است.

ملت ایران در اسفند 1329 تنها نفت خود را ملی کرد و در ادامه این جریان مبارک در بهمن 57، ملی شدن تمام نظام سیاسی خود را جشن گرفت.

---------------------

گزارش: رحیم میر عظیم

-----------------------

انتهای پیام/س10
تاریخ آخرین ویرایش:- -
دوشنبه 29 اسفند 1390-11:12 ق.ظنگاهی به بازار نوروزی
حکم شرعی خرید و فروش پول نو

خبرگزاری فارس: معامله‌ای که این روزها در آستانه سال نو رواج پیدا کرده خرید و فروش پول نو است که در نگاه نخست ربا به نظر می‌رسد ولی حکم شرعی آن از نظر فقها چیز دیگری است.

خبرگزاری فارس: حکم شرعی خرید و فروش پول نو

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری فارس به نقل از رسا، حجت الاسلام حسین وحیدپور، رییس بخش استفتائات دفتر مرحوم حضرت آیت الله میرزا جواد تبریزی با اشاره به این که خرید و فروش پول نو در صورتی که عقلایی و با قصد جدی باشد اشکالی ندارد گفت: همه مراجع تقلید در این حکم نظر یکسانی دارند.

گفتنی است، سوال 1603 و 1606 استفتائات رهبر معظم انقلاب اسلامی هم به این حکم اشاره دارد؛

س 1603: خرید و فروش اسکناس بصورت نسیه به مبلغى بیشتر از مبلغ آن چه حکمى دارد؟

ج: در صورتى که معامله‏ى مذکور، به قصد جدّى و با غرض عقلایى باشد مثل این که اسکناس‌ها از نظر کهنه و نو بودن با یکدیگر فرق داشته و یا داراى علامت‏هاى مخصوص بوده و یا نرخ آنها با یکدیگر، تفاوت داشته باشد، اشکال ندارد ولى اگر معامله، صورى و براى فرار از ربا بوده و در واقع براى دست‌یابى به سود پول باشد، شرعاً حرام و باطل است.

س 1606: خرید و فروش بعضى از اسکناس‌ها نه به این عنوان که مال هستند و یا حکایت از مالیّت و اعتبار مى‏کنند، بلکه از این جهت که برگه‏هاى خاصى هستند چه حکمى دارد؟ مثل اینکه پول اسکناس سبز هزار تومانى که داراى تصویر امام خمینى(قدّس‏سرّه) است، به مبلغ بیشترى فروخته و یا خریده شود.

ج: در صورتى که خرید و فروش این اسکناس‌ها به قصد جدّى و به غرض عقلایى باشد، اشکال ندارد، ولى اگر بیع صورى و براى فرار از رباى قرضى باشد حرام و باطل است.

انتهای پیام/
تاریخ آخرین ویرایش:- -
دوشنبه 29 اسفند 1390-11:12 ق.ظدبیر ستاد دائمی تسهیلات سفرهای نوروزی استان البرز:
البرز آماده استقبال و پذیرایی از مسافران نوروزی است

خبرگزاری فارس: دبیر ستاد دائمی تسهیلات سفرهای نوروزی استان البرز اعلام کرد: با تلاش بی وقفه دستگاه‌های مختلف در این استان،‌ هم اکنون البرز آماده استقبال و میزبانی از مسافران نوروزی است.

خبرگزاری فارس: البرز آماده استقبال و پذیرایی از مسافران نوروزی است

محمدرضا پوینده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرج اظهار داشت: استان البرز از نظر جغرافیایی دارای موقعیتی است که به طبع آن هر ساله شاهد حجم زیادی از سفرهای نوروزی به ویژه از پایتخت به سمت استان‌های شمالی و غربی کشور است.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر جاذبه‌های گردشگری فراوانی در این استان از جمله جاده توریستی چالوس قرار دارد که بسیاری از مردم برای گذراندن تعطیلات خود به ویژه در نوروز به البرز سفر می‌کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: بنابراین اگر چه این استان تازه تاسیس بوده و بسیاری از ادارات آن به تازگی از نظر ساختاری ارتقاء یافته‌اند،‌ اما در همان روزهای نخست تاسیس استان فوق، ستاد دائمی تسهیلات سفرهای نوروزی نیز در البرز تشکیل شد.

به گفته پوینده،‌ این ستاد وظیفه هماهنگی فعالیت‌ها و برنامه‌های دستگاه‌های مختلف برای اجرای طرح‌های نوروزی را بر عهده دارد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در کرج مبنی بر اینکه برای نوروز امسال چه تمهیداتی اندیشیده شده است؟ گفت: در گام نخست 15 پایگاه اطلاع رسانی در حوزه گردشگری فعال و خدمات‌رسانی این پایگاه‌ها از بیست و پنجم اسفند آغاز شده است.

مدیر کل اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز ادامه داد: یکی از مهمترین فعالیت‌ پایگاه‌های فوق معرفی جاذبه‌های گردشگری استان،‌ اماکن باستانی، زیارتی و تفریحی و بالاخره مراکز امدادی، درمانی و خدماتی است.

 

* آماده‌سازی بیش از 50 هزار بسته اطلاع‌رسانی فرهنگی در البرز

پوینده افزود: همچنین 50 هزار بسته اطلاع‌رسانی فرهنگی که حاوی اطلاعات مربوط به مراکز فوق است،‌ آماده شده و در مبادی ورودی و خروجی شهرستان و شهرهای استان به مسافران نوروزی تحویل می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: از سوی دیگر اماکنی که پتانسیل جذب گردشگر داخلی و خارجی را دارند از سوی میراث فرهنگی شناسایی و با همکاری دستگاه‌های مرتبط برای استقبال و پذیرایی از مسافران نوروزی آماده شده‌اند.

دبیر ستاد دائمی تسهیلات سفرهای نوروزی استان البرز تاکید کرد: بنابراین با تلاش‌های انجام شده در ماه‌های اخیر از سوی دستگاه‌های مختلف در این استان،‌ هم اکنون البرز آمادگی کامل برای استقبال و میزبانی از مسافران نوروزی را دارد.

 

* امکان بازدید از کاخ سلیمانیه در استان البرز فراهم شد

پوینده در بخش دیگری از سخنان خود به آماده‌سازی کاخ سلیمانیه که یکی از آثار باستانی ارزشمند استان البرز است خبر داد و گفت: برای ایام نوروز امسال این کاخ به صورت ویژه آماده شده و مردم در نوروز 91 می‌توانند از کاخ سلیمانیه بازدید کنند.

وی خاطر نشان کرد: همچنین بیش از 400 اثر مذهبی، فرهنگی، باستانی ارزشمند در استان البرز وجود دارد که در تمام ایام تعطیلات نوروز برای بازدید مسافران نوروزی دایر است.

پوینده در پایان تاکید کرد: البرز دارای پتانسیل‌های زیادی برای جذب گردشگر داخلی و خارجی است و یکی از اولویت‌های مدیریت کلان استان ارتقاء جایگاه گردشگرپذیری در سال‌های آینده است.

انتهای پیام/س10
تاریخ آخرین ویرایش:- -
دوشنبه 29 اسفند 1390-11:12 ق.ظاعضای مستعفی شورای ملی سوریه اعتراف کردند
به زودی 70 نفر از شورا استعفا می دهند

خبرگزاری فارس: رادیو زمانه: وجود یک شورا در واقع توهمی بیش نیست، یک گروه کوچک در شورا وجود دارد که مستبدانه همه تصمیم‌ها را می‌گیرد. حتی مستبدانه‌تر از اسد در حزب بعث.

خبرگزاری فارس: به زودی 70 نفر از شورا استعفا می دهند

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری فارس به نقل از جام نیوز، سایت رادیو زمانه، روز شنبه 17 مارس (27اسفند) نوشت: «طی روزهای گذشته، رسانه‌های بین‌الملی از استعفای سه تن از چهره‌های شاخص شورای ملی سوریه یکی از مهمترین گروه‌های اپوزسیون حکومت سوریه خبر دادند.»

این سایت نوشت: «کمال لبوانی نیز در سخنانی که روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال منتشر کرده است، با لحنی تند به انتقاد از شورای ملی سوریه پرداخته است. او وجود یک شورا را تنها یک توهم می‌خواند و می‌گوید که وجود یک شورا در واقع توهمی بیش نیست، یک گروه کوچک در شورا وجود دارد که مستبدانه همه تصمیم‌ها را می‌گیرد. حتی مستبدانه‌تر از اسد در حزب بعث. او می گوید که احتمالا شمار مستعفی‌ها به 70 نفر هم برسد و می افزاید: این وضعیت قابل قبول نیست. ما در حال انقلاب هستیم و مردم در حال مرگ، اما هیچ‌کس تاکنون هیچ کمکی از این شورا دریافت نکرده است.»

در همین رابطه در ضربه‌ای سیاسی و دیپلماتیکی، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا چندی پیش در سخنانی جایگاه شورای ملی سوریه را زیر سئوال برده بود و گفته بود که این شورا نماینده واقعی مردم سوریه در داخل کشور نیست.

انتهای پیام/
تاریخ آخرین ویرایش:- -
دوشنبه 29 اسفند 1390-11:12 ق.ظرئیس پلیس آگاهی ناجا:
سرخوردگی استکبار بهترین فرصت در پیشرفت ایران است

خبرگزاری فارس: رئیس پلیس آگاهی نیروی انتظامی گفت: سرخوردگی استکبار جهانی در ماه‌های اخیر بهترین فرصت برای پیشرفت روزافزون ایران اسلامی است.

خبرگزاری فارس: سرخوردگی استکبار بهترین فرصت در پیشرفت ایران است

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس اردبیل، سردار سید حسین بتولی در جریان سفر به استان اردبیل و در نشست اعضای قرارگاه نوروزی ستاد فرماندهی انتظامی استان اردبیل اظهار کرد: استکبار جهانی بعد از شکست‌های پی‌در‌پی در انتخابات 12 اسفند امسال نیز با مشاهده سیل عظیم مردم در صحنه انتخابات احساس سرخوردگی و شکست واقعی می‌کند و باید برای همیشه فاتحه نظام‌های مدعی دموکراسی و لیبرالیسم را بخوانیم.

وی در ادامه تصریح کرد: مردم بزرگ ایران با حضور میلیونی در پای صندوق‌های رأی حرکت عظیمی را به نمایش گذاشتند که نشان از فهم روشن، اراده و باور قلبی ملت بزرگ ایران در تداوم مسیر انقلاب اسلامی و خط ولایت بود.

بتولی خاطر نشان کرد: این دوره از انتخابات صحنه وفاداری و هوشیاری ملت به نظام بود که آشکارا ملت ایران طبل رسوایی استکبار و صهیونیسم را به صدا درآورده است.

این مسئول در ادامه اضافه کرد: برای چنین ملتی که اسباب ذلت دشمنان را فراهم کردند خدمت در سنگر صادقانه و بی‌ریا افتخاری بزرگ است که امروز نصیب ما شده است.

وی ادامه داد: نیروی انتظامی با توانی مضاعف در ایام تعطیلات نوروزی به وظیفه و تکلیف خود عمل کرده و با به کارگیری زبده‌ترین نیروها آرامش و ایمنی مردم را در روزهای شاد بهاری فراهم می‌کند.

رئیس پلیس آگاهی ناجا گفت: نیروی انتظامی با استفاده از ابزارهای آموزشی و تولیدات فرهنگی و همچنین برقراری ارتباط عمیق با مردم و فراهم کردن ساز و کارهای مناسب توانست نقش محوری را در جامعه ایفا کرده و بستر کاهش بسیاری از جرایم و ناهنجاری‌ها را فراهم کند.

بتولی افزود: در این ایام که اغلب مردم به مسافرت می‌روند به یقین سارقان در امان نیستند و زحمتکشان نیروی انتظامی با بر هم زنندگان نظم اجتماعی و رخداد سرقت به شدت مقابله می‌کنند.

وی از تلاش‌های فرماندهی نیروی انتظامی در استان و پرسنل زحمتکش این خطه قدردانی کرد و ادامه داد:‌ امیدواریم با تمهیدات ویژه نیروی انتظامی در استان مسافرپذیر اردبیل شاهد امنیت و آرامش برتر و بیشتر در ایام نوروز باشیم.

در این جلسه فرمانده نیروی انتظامی استان اردبیل نیز در سخنانی از آغاز طرح نوروزی پلیس خبر داد و بیان کرد: نیروهای ما از 25 اسفند ماه در سه بخش انتظامی، پلیس راهور و پلیس راه به ارایه خدمات به مسافران و گردشگران نوروزی می‌کنند.

سردار علی روستایی گفت: تاکنون بیش از 90 درصد تمهیدات طرح نوروزی در بحث اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی و ایجاد پاسگاه‌های سیار نوروزی انجام شده است.

انتهای پیام/س10/پ3003
تاریخ آخرین ویرایش:- -
دوشنبه 29 اسفند 1390-11:12 ق.ظسرزمین طبرستان در انتظار نوروز- 82
حسینی‌نژاد: ساری پذیرای مهمانان نوروزی است

خبرگزاری فارس: فرماندار ساری گفت: ساری پذیرای مهمانان نوروزی است.

خبرگزاری فارس: حسینی‌نژاد: ساری پذیرای مهمانان نوروزی است

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری، سید عباس حسینی‌نژاد در ستاد تسهیلات نوروزی شهرستان ساری که در فرمانداری برگزار شد با بیان اینکه شرایط لازم برای ورود مسافران در مرکز مازندران فراهم است، گفت: آماده‌سازی 58 واحد آموزشی با 590 کلاس درس، نصب چادر و اقدام برای استفاده مطلوب از فضاهای زائرسرا و مساجد بین راهی، فعالیتی است تا مسافران و گردشگران در مرکز استان مازندران مشکل اقامت نداشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه همه دستگاه‌های اجرایی در ایجاد فضایی برای خدمات مطلوب به مسافران نوروزی دخیل هستند، یادآور شد: فضای جغرافیایی مازندران برای طبیعت‌گردی مناسب است و در این بخش ضرورت دارد به لحاظ استقبال هموطنان گرامی از مسافرت به این استان، زمینه‌های تسهیلات سفر در شهرستان ساری آماده باشد.

حسینی‌نژاد تصریح کرد: ستاد تسهیلات نوروزی مرکز مازندران با ارائه بروشور، توزیع بسته‌های فرهنگی، نقشه راه‌ها، معرفی اماکن تاریخی، تفریحی و اسکان مسافر فعالیت‌های فرهنگی خود را در این بخش شروع کرده است.

وی متذکر شد: بسته‌های فرهنگی که از سوی دستگاه‌های اجرایی شهرستانی در بین مسافران توزیع می‌شود مطابق با میزبانی برای مهمانان و مسافران در سطح ملی باشد.

وی خاطرنشان کرد: دستگاه‌های اجرایی در ستاد تسهیلات فعالیتی منسجم در ارائه خدمات به مسافران نوروزی دارند که در این بخش پلیس راهور و جمعیت هلال احمر با فعالیت‌های شبانه روزی اقدامات مناسبی در پذیرا شدن مسافران فراهم کردند.

فرماندار شهرستان ساری بر ضرورت حضور روسای شهرستانی در جلسه‌های فرمانداری تاکید کرد و گفت: اگر مدیری نتوانست در جلسه حضور یابد معاون اداره می‌تواند حضور خود را در جلسات فرمانداری اعلام کند.

این مسئول حضور همیاران پلیس را در ایجاد امنیت راه‌های درون شهری مناسب دانست و ادامه داد: نظافت راه‌های شهری، پارک‌ها، دریا و نیز اقامتگاه‌های مسافران مورد تاکید قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه در مرکز مازندران نباید مشکلی در بخش سوخت خودروها ایجاد شود، یادآور شد: تمامی پمپ‌های بنزین و گاز در هنگام حضور مسافر خدمات مطلوبی ارائه دهند تا گردشگران با مشکل سوخت خودرو مواجه نشوند.

حسینی‌نژاد استقرار پست امداد هلال احمر و اورژانس را در نقاط مختلف شهرستان از جمله اقدامات ستاد تسهیلات نوروزی اعلام کرد و افزود: در تعطیلات نوروزی به منظور رفاه حال شهروندان و مسافران 30 واحد نانوایی در شهرستان ساری از ساعت شش صبح تا 10 شب و نیز چهار واحد نانوایی به صورت کشیک شبانه‌روزی در چهار محور ورودی شهر فعال هستند.

وی رسانه‌ها را سربازان گمنام جامعه دانست و گفت: رسانه‌ها حق انتقاد سازنده از دستگاه‌های اجرایی را برای خدمات‌رسانی مناسب دارند و این جرات در مدیران وجود داشته باشد تا به طور شفاف پاسخگوی رسانه‌ها باشند.

فرماندار ساری به رانش مناطق دور دست شهرستان ساری اشاره و خاطر نشان کرد: بارش برف در منطقه کوهستانی شهرستان ساری موجب رانش در 17 نقطه کیاسر شده است که در رفع این مشکل اداره راه فعالیت چشمگیری دارد.

حسینی‌نژاد در بخش پایانی سخنانش به نامگذاری سال جدید از سوی رهبر اشاره کرد و گفت: تمام شعارهای ابتدای سال که از سوی رهبر اعلام می‌شود الگویی برای زندگی است و ضرورت دارد سال جهاد اقتصادی را در تمام مراحل کاری و فعالیت‌های شخصی به طور مستمر به کار گیریم.

انتهای پیام/س10
تاریخ آخرین ویرایش:- -
دوشنبه 29 اسفند 1390-11:12 ق.ظمعاون سازمان تجارت مازندران خبر داد
رشد 60 درصدی صادرات فرآورده‌های لبنی مازندران

خبرگزاری فارس: معاون توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران از رشد 60 درصدی صادرات فرآورده‌های لبنی از مازندران خبر داد.

خبرگزاری فارس: رشد 60 درصدی صادرات فرآورده‌های لبنی مازندران

مهدی گلچوب امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در شهرستان ساری گفت: صادرات فرآورده‌های لبنی در 11 ماهه سال 89 رقم 57 میلیون دلار بوده که علاوه بر تحقق این رقم در 11 ماهه 90 بیش از 33میلیون دلار به ارزش 59 درصد افزایش نیز داشته و به رقم حدود 91 میلیون دلار رسید.

وی همچنین افزود از لحاظ وزنی نیز صادرات فرآورده‌های لبنی در 11 ماهه سال 90 نسبت به مدت مشابه سال 89 بیش از 21 درصد رشد داشته است به‌طوریکه از رقم 47 هزار تن به 57 هزار تن افزایش یافت.

وی استعداد استان در تولید و صادرات فرآورده‌های لبنی را بسیار بالا عنوان و اظهار کرد: کشورهای عراق، کویت و عربستان مهم‌ترین بازارهای هدف استان در این بخش است.

معاون توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با اشاره به این موضوع که صنعت لبنیات در کشور و استان به عنوان یکی از صنایع تکمیلی بخش کشاورزی بوده که نقش بسیار مهمی در اشتغال و توسعه اقتصادی ایفا می‌کند، خاطرنشان کرد: فرآورده‌های لبنی یکی از مهم‌ترین محصولات صادراتی استان است.

که در صورت ایجاد کنسرسیوم‌های تولیدی و صادراتی در این بخش می‌توانیم شاهد توسعه این صنعت در استان باشیم.

انتهای پیام/س30
تاریخ آخرین ویرایش:- -
دوشنبه 29 اسفند 1390-11:12 ق.ظمعاون گردشگری مازندران پیش بینی کرد
ورود یک میلیون گردشگر نوروزی به مازندران

خبرگزاری فارس: معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران از برآورد ورود یک میلیون گردشگر نوروزی به مازندران خبر داد.

خبرگزاری فارس: ورود یک میلیون گردشگر نوروزی به مازندران

محمدنقی کلانتری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس مستقر در محل ستاد تسهیلات سفر مازندران با بیان اینکه ریزش برف و باران شدید نیز مانع حضور مسافران در مازندران نشد، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شد که در روز اول حدود یک  میلیون نفر به مازندران مراجعه کنند که مسدود بودن دو محور منتهی به مازندران مانع از حضور میهمانان نورزی در روز اول شد.

وی با اشاره به حضور 500 هزار مسافر نوروز در روز اول سفر، تصریح  کرد: پس از بررسی‌های انجام شده، 400 هزار اقامت در روز و شب اول سفرهای نوروزی در مازندران ثبت شد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با اعلام آمادگی صد درصدی مازندران در پذیرایی از میهمانان نورزی یادآور شد: تدارک اقامت 700 هزار نفر در هر شب برای مسافران مهیا شد و حدود 30 هزار واحد اقامتی، استیجاری و منازل شخصی آماده پذیرایی از میهمانان نورزی هستند.

وی با اشاره به آمادگی مدارس، خوابگاه‌های دانشجویی و زائرسراها تاکید کرد: در پارک‌های استان نیز شرایط حضور مسافران نوروزی وجود دارد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با بیان اینکه نیمی از هتل‌ها و مکان‌های اقامتی مازندران از قبل رزرو شد، گفت: تمام رستوران‌های بین راهی نیز آماده پذیرای از میهمانان نوروزی هستند و همه مکان‌های مسافر پذیر استان نیز توسط بازرسان ادارات میراث فرهنگی و گردشگری و سایر سازمان‌های استان مورد بازدید قرار می‌گیرند.

کلانتری در ادامه به اقامت و پذیرای مسافران در راه مانده شب گذشته در محور کندوان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تمام محورهای مواصلاتی مازندران باز است  و رفت و آمد در این محورها در جریان است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در پایان از مسافران نورزی خواست تا پیشنهادات و شکایت خود را به شماره 09118961626 از طریق پیامک اعلام  کنند.

انتهای پیام/س20
تاریخ آخرین ویرایش:- -
دوشنبه 29 اسفند 1390-11:12 ق.ظتجمع معترضان مخالف "اجلاس امنیت هسته‌ای" در سئول

خبرگزاری فارس: گروهی از فعالان مخالف اجلاس امنیت هسته‌ای کره جنوبی در مرکز سئول تجمع کردند تا مخالفت خود را به گوش مقامات این کشور برسانند.

خبرگزاری فارس: تجمع معترضان مخالف "اجلاس امنیت هسته‌ای" در سئول

به گزارش فارس به نقل از روزنامه "چاینادیلی"، گروهی از فعالانی از سراسر آسیا امروز دوشنبه در مرکز "سئول" تجمع کردند تا مخالفت خود را با "اجلاس امنیت هسته‌ای‌" که بزرگترین رخداد بین‌المللی است که کره جنوبی میزبان آن است، اعلام کنند.

بر اساس این گزارش، ۳۰ نفر از فعالان مخالف انرژی هسته‌ای از کشورهایی چون "ژاپن"، "تایلند"، "چین" و "تایوان" یک کنفرانس خبری برگزار کردند و مخالفت خود را با این اجلاس که قرار است ۲۶ و ۲۷ ماه مارس در سئول برگزار شود.

معترضان پارچه نوشته‌هایی بر دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: فوکوشیمای دیگری نمی‌خواهیم".

قرار است در اجلاس مذکور ۵۰ تن از رهبران کشورهای جهان از جمله "باراک اوباما" رئیس‌جمهوری آمریکا و "هو جیانتائو" رئیس‌جمهوری چین نیز شرکت کنند.

انتهای پیام/ف.ص

 

 
تاریخ آخرین ویرایش:- -
دوشنبه 29 اسفند 1390-11:12 ق.ظرئیس مرکز فوریت‌های پزشکی البرز خبر داد
استقرار 400 نیروی امدادی در جاده‌های استان البرز

خبرگزاری فارس: رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی استان البرز گفت: در طول تعطیلات نوروزی 400 امدادگر این مرکز در محورهای استان مستقر خواهند بود.

خبرگزاری فارس: استقرار 400 نیروی امدادی در جاده‌های استان البرز

کوروش سلیمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرج اظهار داشت: استان البرز دارای چندین جاده برون شهری مهم از جمله جاده چالوس و جاده کرج ـ قزوین است که هر ساله در ایام نوروز ده‌ها هزار سفر از این محورها انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: با توجه به حجم بالای تردد مسافران نوروزی از محورهای برون شهری استان البرز، امسال طرح ویژه خدمات پزشکی و امدادی از 20 اسفند تا 20 فروردین در این جاده‌ها اجرا می‌شود.

* استقرار بیش از 50 پایگاه درمانی در جاده‌های استان البرز

این مسئول ادامه داد: در همین زمینه بیش از 50 پایگاه ثابت و سیار در محورهای اصلی استان البرز مستقر شده‌ و فعالیت خود را از روز بیستم اسفند به صورت رسمی آغاز کرده‌اند.

سلیمی گفت: در این پایگاه‌ها خودروهای مجهز به امکانات پزشکی ـ درمانی به همراه پزشکان مجرب به صورت شبانه‌روزی در حال آماده‌باش خواهند بود.

وی خاطر نشان کرد: در مجموع بیش از 400 نیروی متخصص از جمله پزشک و امدادگر مرکز فوریت‌های پزشکی استان البرز در پایگاه‌های ثابت و سیار ما حضور داشته و تا پایان تعطیلات نوروزی آماده امدادرسانی هستند.

*‌ اولویت‌های مرکز فوریت‌های پزشکی البرز

رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی استان البرز در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه چه تمهیداتی برای خدمات‌رسانی مناسب به مسافران نوروزی آسیب دیده اتخاذ شده است؟ گفت: هنگامی که برای طرح نوروزی برنامه‌ریزی می‌کردیم،‌ دستیابی به 2 هدف مهم را در اولویت کاری خود قرار دادیم.

سلیمی اظهار داشت: نخست اینکه برای امدادرسانی به مسافران حادثه دیده در زمان بحرانی مانند تصادفات جادی منجر به جرح و یا بلایای طبیعی باید امکانات و تجهیزات لازم را در اختیار داشته باشیم که این مهم با تلاش‌های انجام شده و حمایت مسئولان ارشد،‌ محقق شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر پایگاه‌های امدادی مرکز فوریت‌های پزشکی استان البرز که در محورهای برون شهری مستقر هستند، از امکانات و تجهیزات مناسبی از جمله آمبولانس‌های پیشرفته  برای انتقال مجروحان احتمالی برخوردارند.

سلیمی گفت: به‌عنوان نمونه امسال برای نخستین بار یک دستگاه اتوبوس آمبولانس از سوی مرکز فوریت‌های پزشکی البرز تهیه و به صورت سیار در جاده‌های این استان در طول تعطیلات نوروزی حضور خواهد داشت.

وی افزود: این خودرو که مجهز به سیستم‌های پیشرفته پزشکی است و قابلیت انتقال همزمان حدود 15 مجروح را دارد، برای امدادرسانی در مواقع بحرانی تهیه شده است.

* تلاش برای کاهش زمان حضور امدادگران در محل حادثه

سلیمی اولویت دوم را کاهش زمان حضور امدادگران در محل حادثه توصیف کرد و گفت: با نصب سیستم‌های ردیابی مجهز (GPS) بر روی تمام خودروهای مرکز در تلاش هستیم تا این زمان را به حداقل کاهش دهیم.

وی در پایان تاکید کرد: بیش از 400 پزشکان، امدادگر مهار و نیروی متخصص مرکز فوریت‌های پزشکی استان البرز در ایام نوروز به صورت بی وقفه برای امدادرسانی به مسافران نوروزی تلاش می‌کنند و امیدواریم با این تلاش‌ها میزان خسارات جانی به مسافران به حداقل ممکن کاهش یابد.

انتهای پیام/ح10
تاریخ آخرین ویرایش:- -
دوشنبه 29 اسفند 1390-11:12 ق.ظبا تلاش ماموران پلیس محقق شد
انهدام باند بزرگ سارقان حرفه‌ای در کرج

خبرگزاری فارس: فرمانده انتظامی کرج گفت: با تلاش ماموران انتظامی این شهرستان سارقان حرفه‌ای تجهیزات داخل خودرو با 15 فقره سرقت دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

خبرگزاری فارس: انهدام باند بزرگ سارقان حرفه‌ای در کرج

به گزارش خبرگزاری فارس از کرج به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی نیروی انتظامی استان البرز، عبدالرضا خیرخواهان اظهار داشت: ماموران انتظامی کلانتری 31 کوی کارمندان طی روز دوشنبه حین گشت‌زنی به 2 نفر که در حال جاسازی چند حلقه لاستیک در خودرو بودند مشکوک شدند.

وی افزود: پس از دستگیری افراد فوق برای بازجویی تخصصی به کلانتری محل منتقل شده که در میان اظهارات آنها سرنخ‌های جدید توسط ماموران کشف شد.

این فرمانده ارشد انتظامی گفت: متهمان دستگیر شده در ابتدا منکر هرگونه سرقتی شدند اما در ادامه بررسی سوابق کیفری متهمان، مشخص شد که آنها چندین بار به جرم سرقت و حمل مواد مخدر به زندان رفته‌اند.

فرمانده انتظامی کرج افزود: متهمان با توجه به شواهد موجود به جرم خود مبنی بر انجام چندین فقره سرقت از داخل خودرو و ساختمان‌های نیمه کاره اعتراف کرده و ماموران نیز با هماهنگی مقام قضایی پس از بررسی منزل آنها، تعدادی اقلام سرقتی از قبیل چندین دستگاه تلفن همراه، چند حلقه لاستیک در اندازه‌های مختلف و تعدادی قطعات خودرو را کشف و ضبط کردند.

به گفته خیرخواهان با دستگیری این دو سارق یک باند بزرگ سرقت در شهرستان کرج کشف و متلاشی شد.

لازم به توضیح است، در همان لحظات نخست دستگیری این سارقان 11 نفر از مالباختگان شناسایی و متهمان نیز پس از تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شدند.

متلاشی شدن این باند سرقت در ایام تعطیلات نوروز نقش مهمی در ایجاد امنیت در مرکز استان البرز خواهد داشت.

انتهای پیام/ح30
تاریخ آخرین ویرایش:- -
دوشنبه 29 اسفند 1390-11:12 ق.ظمدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر خبر داد
ساماندهی 120 کشیک راهداری در جاده‌های استان بوشهر

خبرگزاری فارس: مدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر از ساماندهی 120 کشیک راهداری در جاده‌های استان بوشهر خبر داد.

خبرگزاری فارس: ساماندهی 120 کشیک راهداری در جاده‌های استان بوشهر

علیرضا صفایی بوشهری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در دشتستان اظهار داشت: در سال 90 در حوزه راهسازی در دشتستان اقدامات بسیار مطلوبی انجام گرفت به ویژه در احداث بزرگراه برازجان به گناوه که بخش عظیمی از آن در دشتستان واقع است به پیشرفت قابل توجهی رسیدیم.

وی افزود: پروژه بزرگراه برازجان به گناوه از پیشرفتی بیش از 45 درصدی برخوردار است و چند قطعه مهم آن مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر خاطر نشان کرد: برای تعطیلات نوروزی در راستای تامین امنیت جاده‌ها اقدامات مطلوبی انجام گرفته و تمام ادارات راه و شهرسازی شهرستان‌های 9 گانه در آمادگی کامل به سر می‌برند.

صفایی بوشهری تصریح کرد: پاکسازی حاشیه راه‌ها، لکه‌گیری جاده‌ها، نصب علائم در راه‌ها و بزرگراه‌های استان و همچنین شستشوی تابلوها و تجهیز و آماده‌سازی راهدارخانه‌های استان برای اسکان مسافران در مواقع لزوم از جمله اقدامات مهم این اداره کل است.

وی از استفاده از سیستم مانیتورینگ جاده‌ها برای مدیریت و کنترل ترافیک در بزرگراه‌ها خبر داد و یادآور شد: تمام امکانات اداره کل راه و شهرسازی برای افزایش ضریب ایمنی و رفاه و آسایش مهمانان نوروزی به کار گرفته شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر از ساماندهی 120 کشیک راهداری در جاده‌های استان بوشهر خبر داد و افزود: این تعداد کشیک راهداری از هم‌اکنون در راهدارخانه‌های استان مستقر هستند و به مهمانان و مسافران نوروزی خدمات‌رسانی می‌کنند.

وی گفت: امیدوار هستیم با تلاش ماموران راهداری در جاده‌های استان شاهد سفری امن و راحت برای تمام مسافران استان بوشهر باشیم.

انتهای پیام/ح20/د1000
تاریخ آخرین ویرایش:- -
  • تعداد صفحات :20
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
  • 5  
  • 6  
  • 7  
  • ...  
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic