تبلیغات
وبلاگ خبر رسان - 59 هزار هکتار اراضی دامغان در اجرای مطالعات تفصیلی

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندها

:پیوندهای روزانه

:نویسندگان

:آخرین پستها

آماروبلاگ

یکشنبه 28 اسفند 1390-09:39 ق.ظرئیس آبخیزداری دامغان خبر داد
59 هزار هکتار اراضی دامغان در اجرای مطالعات تفصیلی

خبرگزاری فارس: رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دامغان از اجرای مطالعات تفصیلی در سطح 59 هزار هکتار از حوزه آبخیزداری این شهرستان خبر داد.

خبرگزاری فارس: 59 هزار هکتار اراضی دامغان در اجرای مطالعات تفصیلی

حسین شوکتی‏نیا در گفت‏وگو با خبرنگار فارس در دامغان اظهار کرد: شهرستان دامغان دارای مساحتی حدود یک میلیون و 211 هزار هکتار حوزه آبخیز بوده که از این مقدار، حدود 130 هزار هکتار آن را حوزه سد دامغان تشکیل می‏دهد.

وی تصریح کرد: این بخش دارای سه حوزه به نام‏های حوزه‏های آستانه، شور تنگ و ناحیه داخلی آستانه و آهوانو است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دامغان افزود: این حوزه در شهرهای دیباج، کلاته‏رودبار و روستاهای نمکه، فولاد محله، آستانه و آهوانو واقع شده و جمعیتی بالغ بر 12 هزار نفر را در خود جای داده است.

شوکتی‏نیا یادآور شد: مطالعات تفصیلی اجرای حوزه سد دامغان تاکنون در سطح 59 هزار هکتار انجام شده است.

وی عملیات سنگ ملاتی به میزان یک هزار و 234 متر مکعب، گابیون‏بندی به میزان 298 متر مکعب، بند سبک پایه بتونی به میزان 400 متر مربع، بانکت‏بندی به میزان پنج هکتار، کپه‏کاری به میزان 300 هکتار، نهال‏کاری مثمر و غیر مثمر به میزان 24 هکتار و اجرای بند خاکی به میزان 110 هزار متر مکعب را از مهم‏ترین اقدامات انجام شده در سال جاری در حوزه سد دامغان بیان کرد.

به گزارش فارس؛ حفظ و بهره‏برداری مناسب آب و خاک به عنوان دو بستر طبیعی اصلی برای زندگی انسان‏ها و توسعه پایدار، جلوگیری از اتلاف آب در مناطق مورد نیاز، تعدیل خسارات ناشی از سیلاب‏ها، کنترل هرز آب‏ها و تغذیه سفره‏های آب زیرزمینی، کاهش تاثیرپذیری آبخیزها نسبت به خشکسالی، جلوگیری از حمل رسوبات به مخازن سدها و افزایش عمر مفید آنها، بهبود شرایط زیست محیطی و وضعیت اقتصادی آبخیزنشینان و جلوگیری از مهاجرت روستائیان از اهداف اجرای طرح آبخیزداری به حساب می‏آید.

انتهای پیام/س20
تاریخ آخرین ویرایش:- -