:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندها

:پیوندهای روزانه

:نویسندگان

:آخرین پستها

آماروبلاگ

دوشنبه 22 اسفند 1390-10:53 ب.ظرئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان:
پزشک خانواده از برنامه‌های اساسی نظام سلامت است

خبرگزاری فارس: رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان گفت: در تشکیل پزشک خانواده، علاوه بر ایجاد یک متولی سلامت برای مردم، از مهم‌ترین برنامه‌های اساسی نظام سلامت نیز به منصه ظهور می‌رسد.

خبرگزاری فارس: پزشک خانواده از برنامه‌های اساسی نظام سلامت است

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، شاهین شیرانی ظهر امروز در حاشیه برپایی همایش بیماران صعب‌العلاج که با حمایت استاندار اصفهان و با حضور برخی از مقامات استان اصفهان در استانداری برگزار شد، اظهار داشت: مقوله پزشک خانواده با توجه به برنامه‌های پنج ساله و تاکید وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید در سطح استان اجرا شود.

وی در مورد پزشک خانواده با تقسیم‌بندی برنامه‌های این طرح به سه قسمت عملیاتی، اجرایی و ستاد شهرستان اظهار داشت: در سطح استان، استاندار رئیس ستاد عملیاتی پزشک خانواده، ستاد اجرایی بر عهده رئیس دانشگاه علوم پزشکی و در هر شهرستان نیز فرماندار عهده‌دار ستاد شهرستان پزشک خانواده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان بیان داشت: در حال حاضر تا زمانی که یک شخص دچار بیماری نشده و به پزشک مراجعه نکند، سیستم پزشکی به سراغ بیمار نمی‌رود.

وی با اشاره به اینکه در طرح پزشک خانواده یک جمعیت یک هزار تا 2 هزار نفری در نظر گرفته می‌شود، تصریح کرد: یک پزشک خانواده مسئولیت این جمعیت را بر عهده گرفته و افراد در این طرح از پرونده پزشکی الکترونیکی برخوردار می‌شوند.

شیرانی ادامه داد: در طرح پزشک خانواده در صورت امکان مداوای ابتدایی هر شخص عملیات بهبود انجام می‌شود و در صورت نیاز به مراحل بالاتر از طریق نظام ارجاع فرد به بیمارستان‌ها فرستاده می‌شود.

وی گفت: برای تشویق مردم در استفاده از طرح پزشک خانواده امکاناتی در نظر گرفته شده، از جمله اینکه فرانشیز (حق‌العمل) افراد بیمار نسبت به حالت عادی کمتر است و در عین حال امکانات تسهیلی برای ویزیت بیماران نیز در نظر گرفته می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان اشاره‌ای به بیانات وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کرد و گفت: وزیر بهداشت از بقیه افراد خواسته که از این به بعد لقب وزیر پزشک خانواده به ایشان داده شود. رئیس‌جمهور نیز در امر تسریع اقدامات طرح پزشک خانواده بسیار حساس هست.

شیرانی با بیان اینکه در طرح پزشک خانواده و در مرحله نخست باید اطلاع‌رسانی برای آحاد مردم انجام شود، تصریح کرد: این طرح سنگین و به صورت یک‌ شبه انجام نمی‌شود.

وی با اشاره به اهمیت طرح پزشک خانواده بیان داشت: از اولویت‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی راه‌اندازی برنامه‌ریزی‌های عملیاتی این طرح در سال 1391 است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان در مورد بیماران صعب‌العلاج گفت: در حال حاضر در سطح دنیا بیماری‌های واگیردار جای خود را به بیماری‌های غیرواگیر داده است و بیماری‌های قلبی و عروقی، حوادث ترافیکی و سرطان در رأس بیماری‌های غیر عفونی قرار دارد.

وی با اشاره به صحبت‌های انجام شده در مورد تشکیل یک شورای اختصاصی در مورد بیماران خاص تاکید کرد: برای ایجاد این بسته عملیاتی و برای حمایت از این قشر از جامعه بسیاری از دستگاه‌ها باید با دانشگاه علوم پزشکی همکاری داشته باشند.

شیرانی تاکید کرد: این شورا می‌تواند تعاملات فرابخشی و بین بخشی را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

انتهای پیام/خ۱۰
تاریخ آخرین ویرایش:- -
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic