:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندها

:پیوندهای روزانه

:نویسندگان

:آخرین پستها

آماروبلاگ

دوشنبه 22 اسفند 1390-10:52 ب.ظیکی از رهبران جنبش فتح در گفت‌وگو با فارس:
طرف‌های فلسطینی مسئولیت‌پذیر باشند تا آشتی ملی محقق شود

خبرگزاری فارس: عضو ستاد عالی فرماندهی جنبش فتح در نوار غزه تصریح کرد تلاش برای تحقق آشتی بسیار جدی است به ویژه تلاش میان رهبران کمیته مرکزی فتح و دفتر سیاسی حماس.

خبرگزاری فارس: طرف‌های فلسطینی مسئولیت‌پذیر باشند تا آشتی ملی محقق شود

"عبدالله ابوسمهدانه" از رهبران جنبش فتح در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در غزه، با بیان اینکه "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی و دولت راستگرای وی در عرصه داخلی و انتخاباتی با عنوان "ایران و ضربه به مقاومت فلسطین در هر مکانی" گام برمی‌دارند، تاکید کرد که دولت نتانیاهو با ریختن خون ملت فلسطین، به شکل جدی و حتمی برای انتخابات آتی تلاش می‌کند.

وی در خصوص آشتی ملی نیز گفت: تلاش‌ برای تحقق آشتی فلسطینی تلاشی جدی است به ویژه تلاشی که میان رهبران فتح و حماس از "محمود عباس" رئیس تشکیلات خودگردان و عضو کمیته مرکزی و "خالد مشعل" رئیس دفتر سیاسی حماس وجود دارد.

ابوسمهدانه در ادامه به برخی اعتراضات و اختلاف نظر میان مسوولان حماس در داخل بر سر مساله آشتی اشاره کرد و افزود: این اختلاف نظرها اجرای آشتی را به تعویق می‌اندازد.

***متن کامل این گفت‌وگو به شرح زیر است***

فارس: دلایل و اهداف اقدامات خصمانه رژیم صهیونیستی در قبال نوار غزه در شرایط فعلی چیست؟

- به نظر می‌رسد که نتانیاهو در داخل برای انتخابات تلاش می‌کند و تلاش‌های وی حول محور "ایران و حمله به مقاومت فلسطین" و دشمنی خصمانه علیه مردم فلسطین در نوار غزه و کرانه باختری است. نتانیاهو و دولت راستگرای وی به شکلی جدی و حتمی برای انتخابات آینده تلاش می‌کنند و واضح است که وی فشارهایش را بر کشتار فلسطینی‌ها و اجحاف حقوق ملت فلسطین متمرکز کرده است.

فارس: چرا اقدامات خصمانه علیه مردم غزه مستقیما بعد از بازگشت نتانیاهو از واشنگتن اتفاق افتاد؟

- اولا نتانیاهو می‌خواهد این پیام را به داخل جامعه اسرائیل منتقل کند که هر آنچه را که خواسته از اوباما گرفته است و دستاوردهای سیاسی‌اش در آمریکا تحقق یافته است. این در حالی است که او خود می‌داند آمریکا مشغول انتخابات خود است و اعمال فشاری علیه آن نخواهد داشت. این آنچیزی است که الان اتفاق افتاده است و اکنون فرصت کاملا برای او به منظور ادامه اقدامات علیه ملت فلسطین مهیا است.

فارس: آیا انتظار می‌رود که این اقدامات برای مدت زمان طولانی ادامه یابد؟

- اقدامات فعلی در این مرحله استراتژیک نیست اما برای نتانیاهو برای تحقق اهداف آنی و زودگذرش است.

فارس: آیا به نظر شما این اقدامات با مساله آشتی فلسطین ارتباطی دارد؟

- بی‌شک اقدامات اخیر به ویژه آنچه که در کرانه باختری انجام شد، بیشتر در کرانه باختری تجلی یافت چرا که پیامی برای تشکیلات خودگردان در رام‌الله بود زمانیکه نتانیاهو به آنها گفت شما باید بین حماس و صلح با اسراییل یکی را انتخاب کنید. هم‌چنین پیام‌های روزانه‌ای را نیز برای آنها از طریق مصادره خانه‌ها و غیر آن ارسال می‌کند. این جا هم همان مسایل وجود دارد. حساب‌های ویژه‌ای برای اسرائیلی‌ها وجود دارد چرا که آنها شرط بندی کردند که آشتی چیزی جز کشتار را برای ملت فلسطین به همراه نخواهد داشت و فراموش کردند که این آشتی همان هدف استراتژیک برای تمام اقشار ملت فلسطین است.

فارس: آیا تلاش میان جنبش‌های فتح و حماس در قبال مساله آشتی جدی است؟ چرا اجرای آن به تاخیر افتاد؟

- معتقدم تلاش برای تحقق آشتی بسیار جدی است به ویژه تلاش میان رهبران کمیته مرکزی فتح و دفتر سیاسی حماس. با این حال موانعی از سوی برخی برادران در جنبش حماس و مشخصا در غزه در این باره وجود دارد. مناسبت‌ترین راه این است که تمامی طرف‌ها مسوولیت پذیر باشند و منافع ملی را بر منافع شخصی ترجیح دهند تا آشتی محقق شود و شکاف‌ها پایان یابد.

انتهای پیام/ق
تاریخ آخرین ویرایش:- -
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic