:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندها

:پیوندهای روزانه

:نویسندگان

:آخرین پستها

آماروبلاگ

دوشنبه 22 اسفند 1390-10:52 ب.ظیادداشت
نقد «فیتیله‌ای‌ها» در روز جهانی کودک و تلویزیون

خبرگزاری فارس: روز جمعه و به مناسبت روز جهانی کودک و تلویزیون شاهد برنامه‌ای از شبکه دوم سیما و به همت مدیریت پژوهش سیما بودیم که می‌توان آن را یک نقطه مثبت در کارنامه رسانه ملی دانست.

خبرگزاری فارس: نقد «فیتیله‌ای‌ها» در روز جهانی کودک و تلویزیون

روز جمعه و به مناسبت روز جهانی کودک و تلویزیون شاهد برنامه‌ای از شبکه دوم سیما و به همت مدیریت پژوهش سیما بودیم که به جرئت می‌توان آن را یک نقطه عطف مثبت و درخشان در کارنامه رسانه ملی و بخصوص اداره کل آموزش و پژوهش سیما دانست.

این برنامه که در دل برنامه «فیتیله‌ای‌ها» جای گرفته بود، نشستی را شامل می‌شد که طی آن چند کودک و نوجوان با حضور «گیتی خامنه»، به شکلی مستقیم و رو در رو به نقد و ارزیابی برنامه «فیتیله‌ای» پرداخته و انصافأ نیز نظرات و انتقادات مطرح شده که از منظر و نگاه کودکانه و نوجوانانه نشأت می‌گرفت، بسیار بجا و مستدل بود.

نوجوانانی که در این نشست انتقادات خود را بیان می‌داشتند، درست بر نکاتی دست می‌گذاشتند که از نقاط ضعف برنامه «فیتیله‌ای‌ها» محسوب می‌گردد و عدم اصلاح آن‌ها چه بسا باعث بد آموزی‌ها و بد اخلاقی‌هایی نیز در میان مخاطبان کودک و نوجوان گردد.

یکی از نکات ظریفی که در نشست انتقادی مذکور مطرح گردید و از جمله چالش‌های اصلی برنامه «فیتیله‌ای‌ها» نیز می‌باشد، سرگردانی دست‌اندرکاران این برنامه در مخاطب شناسی برنامه است؛ یعنی اینکه واقعأ این پرسش جدی وجود دارد که مخاطبان این برنامه آیا کودکان هستند، آیا نوجوانان هستند، آیا والدین و مربیان می‌باشند، آیا تمام اعضای خانواده می‌باشند و خلاصه همین عدم مخاطب‌شناسی باعث شده که گاه شاهد بخش‌هایی در این برنامه باشیم که چه بسا تماشای آن برای کودکان و نوجوانان اصلا صلاح نباشد، یا برای بزرگسالان بهره‌ای به همراه نداشته باشد. در این شرایط ‌خیلی از بینندگان تکلیف‌شان با این برنامه روشن نیست، چنانکه همین نکته در نظرات نوجوانان حاضر در همین نشست مشهود بود.

به هر حال جدای از اینکه نکات و انتقادات فراوانی در حول و حوش ساختار و محتوای برنامه «فیتیله‌ای» وجود دارد که بعد از نوروز بیشتر به آن خواهیم پرداخت، اما این حرکت جالب توجه مدیریت پژوهش سیما و مدیریت شبکه دوم در شکل‌دهی به چنین نشستی با حضور کودکان و نوجوانان که صادقانه حرف‌ها و دغدغه‌ها و انتظارت خود را از یک برنامه مطرح نمودند، نکته‌ای است که باید پاس داشته شود و به سایر برنامه‌ها، اعم از ورزشی، سیاسی، اجتماعی و ... تعمیم داده شود.

برنامه روز جمعه نشان داد مخاطبان سیما در هر سن و شرایطی، بهترین نگاه کارشناسی را نسبت به برنامه‌های سیما دارا می باشند، پس در راستای بهبود برنامه‌سازی در رسانه ملی از این نظرات باید بهتر و بیشتر سود جست.

-----------------------------------------------

نویسنده: محمد دیندار

----------------------------------------------

انتهای پیام/ی
تاریخ آخرین ویرایش:- -
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic