:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندها

:پیوندهای روزانه

:نویسندگان

:آخرین پستها

آماروبلاگ

شنبه 29 بهمن 1390-10:00 ب.ظبیست‌ونهمین دوره جایزه کتاب سال، شعر و نگاه صاحب‌نظران/۱
جایزه امسال کتاب سال راه نگاه جدی‌تر به شعر جوان انقلاب را هموار کرد

خبرگزاری فارس: اتفاقی که امسال با برگزیده شدن محمد‌مهدی سیار افتاد، سدی را شکست و راهی را باز کرد تا با به شعر جوان انقلاب جدی‌تر نگاه کنیم.

خبرگزاری فارس: جایزه امسال کتاب سال راه نگاه جدی‌تر به شعر جوان انقلاب را هموار کرد

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، جایزه این دوره کتاب سال که به یک شاعر جوان رسید هم موفقیتی برای کل جریان شعری کشورمان به حساب می‌آید و و هم اینکه نشان می‌دهد جبهه انقلاب و شعر جوان انقلاب از پیچ تاریخی خود عبور کرده و به مرحله‌ای رسیده است که شعر انقلاب آن هم شعر جوان انقلاب در بزرگ‌ترین جایزه ادبی کشور میان ژانرهای دیگر برگزیده شود. رضا وحید زاده مدیر گروه ادب و هنر پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی که به عنوان شاعری جوان و منتقدی ادبی شناخته می‌شود، در یادداشتی که در اختیار خبرگزاری فارس قرار داده است به تحلیل این اتفاق و جایزه کتاب سال پرداخته است:

جایزه کتاب امسال از آن جهت حائز اهمیت و قابل توجه بیشتر است که تاکنون این جایزه اولا به شاعر و دوما به شاعر جوان و سوما به شاعر انقلابی تعلق نگرفته بود و این شاید به ترکیب داوران این جایزه برمی‌گردد که یک مجموعه دانشگاهی و بیشتر از اصحاب فلسفه هستند نتوانسته بودند شعر امروز را آنچنان که باید و شاید مطالعه کنند و شعر امروز مغفول مانده بود.

از طرف دیگر شعر انقلاب اسلامی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و ما در این عرصه به دستاوردهای خیلی مهمی رسیده‌ایم با وجود این همچنان ارزش حقیقی این شعر روشن نشده است و جا دارد که بیشتر به آن پرداخته شود.

اتفاقی که امسال با برگزیده شدن محمد‌مهدی سیار افتاد، سدی را شکست و راهی را باز کرد تا با به شعر جوان انقلاب جدی‌تر نگاه کنیم.

آقای سیار هم از نظر ذوق و توانمندی در سطح بالایی قرار دارد و هم از جهت اندیشه و نگاه و درک عمیقش به جهان پیرامون می‌تواند مورد توجه باشد. یعنی از هر دو جنبه یعنی هم زیبایی شعرش و هم به جهت فکری و اندیشه‌ای شاعری قابل توجه است و با وجود سن کمش توانسته به جایگاه خوبی در شعر دست پیدا کند و با اینکه «حق السکوت» دفتر دومش است که منتشر می‌شود، در همین مسیر کوتاه توانسته گام‌های بلندی را بردارد و سرعت قابل توجهی در طی این مسیر داشته است. از این منظر دیده شدن این کتاب خیلی خوشایند است و ما را خوشبین می‌کند به این داوری و این هیئت انتخاب که توانسته‌اند با هوشمندی و دقت نظر این شعر را رصد کنند و نشان می‌دهند جمع داوری نگاهش ارتقا پیدا کرده و داوران احاطه کامل و خوبی به عرصه‌های مختلف ادبی پیدا کرده‌اند. از طرف دیگر این اتفاق راه را برای ورود افراد دیگر به این عرصه و دیده شدن شاعران انقلاب باز می‌کند و همه اینها دستاوردهای مهمی است که باید قدرش را دانست.

مشخصا درباره «حق‌السکوت» باید بگویم هم کتاب را خوانده‌ام و هم شعرهایش را قبل از انتشار از آقای سیار شنیده بودم و بعد از انتشار چند روزی را با کتاب سرکردم و لحظات خوشی را برای من رقم زد. هم زیبایی شعر سیار من را مجذوب خودش کرده بود و هم نگاه عمیقش و تاملی که در این شعرها دیده می‌شود بسیار برایم قیمتی و کم نظیر بود.

از سوی دیگر جوانی سیار نقطه ضعفی برای او در برگزیده شدن در این جایزه به حساب نمی‌آید بسیاری از شاعران بزرگ ما چه بعد از انقلاب و چه قبل از انقلاب،در جوانی کارشان به اوج پختگی رسیده است از میان شاعران کلاسیک می‌توان خاقانی یا نظامی را مثال زد که در جوانی شعر‌شان به مدارج رفیعی رسیده بود و از شاعران معاصر قیصر امین‌پور، سید‌حسن حسینی سلمان هراتی مثال‌های خوبی هستند که در جوانی توانستند جایگاه بسیار خوبی را در شعر به دست بیاورند. به غلط این تفکر رواج پیدا کرده که نمی‌توان به شعر شاعری توجه کرد که سن و سالی از او نگذشته است. در حالی که ماهیت شعر روحیه جوان و ریسک‌پذیر و خطر‌پذیر جوان را می‌طلبد تا عرصه‌های جدیدی را در شعر درنوردد البته افزایش سن و تجربه‌ به پخته‌تر شدن شعر کمک می‌کند اما ما نباید رشد شعر را متوقف به این موضوع کنیم و تنها در مواجهه با شاعران پیشکسوت منتظر آن پختگی باشیم.

مهدی سیار هم در واقع شاعری است که قریب ۲۸ سال سن دارد و ۲۸ سالگی سن خوبی است. در مقایسه با شاعران دیگر هم در نقطه مناسبی قرار دارد او هم به واسطه تحصیلات علمی و هم به خاطر دانش عمیقی که دارد توانسته تجربه و شور جوانی را با هم جمع کنند و هر دو در شعرش تجلی پیدا کرده و من به هیچ عنوان موافق نیستم که سن اندکش می‌تواند نکته منفی باشد بلکه معتقدم باید این جوانی به فال نیک گرفته و از اتفاقات خجسته تلقی شود.

نکته آخر هم اینکه در میان اتفاقات اخیر مثل جشنواره فیلم فجر که عمده اخبار و پوشش رسانه‌ها را جلب کرده و انتخابات پیش روی مجلس، این اتفاق مهم کمتر دیده شد اما رسانه‌ها باید بیشتر به آن توجه می‌کردند جا داشت به جدی‌تر به آن پرداخته می‌شد امیدواریم با این حرکت خبرگزاری فارس، کسانی که هنوز در جریان قرار نگرفته‌اند متوجه اهمیت موضوع شوند و به هموار‌تر شدن راه کمک کنند.

انتهای پیام/و
تاریخ آخرین ویرایش:- -
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic