:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندها

:پیوندهای روزانه

:نویسندگان

:آخرین پستها

آماروبلاگ

شنبه 19 آذر 1390-05:24 ب.ظانتقاد یک نشریه مطرح تاجیک به بیانیه شورای علمای دولتی؛
شورای علمای دولتی تاجیک در برابر بدعت‌های اصلی واکنش نشان دهد

خبرگزاری فارس: نشریه مشهور دوشنبه در انتقاد از بیانیه شورای علمای تاجیک و واکنش آنان به برگزاری مراسم سوگواری عاشورا، نسبت به سکوت علمای دولتی در بدعت‌های آشکاری که جامعه امروز تاجیکستان را فرا گرفته است، اظهار تاسف کرد.

خبرگزاری فارس: شورای علمای دولتی تاجیک در برابر بدعت‌های اصلی واکنش نشان دهد

 به گزارش فارس، هفته‌نامه "ملت" که یکی از نشریه‌های مشهور تاجیکستان است، در شماره اخیر خود با اشاره به بیانیه انتقادی شورای علمای اسلامی تاجیکستان از برگزاری مراسم عزاداری محرم در یکی از مساجد این کشور، نوشت: اگر عزاداری برای شهادت حضرت حسین بدعت و خارج از اعتقادات مذهب حنفی است، پس آیا تجلیل همه‌ ساله از میلاد حضرت عیسی مسیح (ع) در کشوری که 98 درصد جمعیت آن مسلمان است و انتخاب این روز به عنوان آغاز سال نو همراه با برگزاری جشن‌های باشکوه در سراسر کشور، برای پیروان اسلام جایز است؟
 
نویسنده این مطلب با اشاره به برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم در برخی از کشورهای اسلامی و به‌خصوص در میان مسلمانان اهل تشیع، آورده است: در مسجد "محمدیه" ناحیه وحدت که در میان مردم با نام مسجد "ایشان نورالدین" معروف است، به مناسبت شهادت نوه پیامبر اسلام، امام حسین (ع) مراسم عزاداری برپا شد که به دنبال آن شورای علمای اسلامی تاجیکستان، با انتشار بیانیه‌ای این اقدام را "اغوای توره‌جانزاده‌ها" ارزیابی کرد و از نهادهای مربوطه خواست تا این موضوع را از نگاه حقوقی مورد ارزیابی قرار دهند.
 
این نشریه تاجیک نوشته است: به این موضوع که نهادهای مربوطه این تقاضای شورای علما را چگونه خواهند پذیرفت و چه ارزیابی حقوقی از عزاداری توره‌جانزاده‌ها در رابطه با شهادت فرزند پیامبر خدا خواهند داشت، کاری نداریم، ولی سوال از شورای علمای اسلامی تاجیکستان این است که اگر عزاداری برای شهادت حضرت حسین (ع) بدعت و عملی بیرون از اعتقادات مذهب حنفی است، پس آیا تجلیل همه‌ ساله از میلاد حضرت مسیح (ع) و تعیین آن روز به عنوان آغاز سال نو برای کشوری که 98 درصد جمعیت آن مسلمان است و برگزاری مراسم جشن و شادی با شکوه، برای پیروان اسلام جایز است؟
 
"ملت" افزوده است: ولی اگر تجلیل از میلاد حضرت عیسی مسیح بدعت است، پس چرا شورای علمای اسلامی در راستای جلوگیری از تجلیل پرشکوه آن فتوایی صادر نمی‌کند؟ چنانچه بدعت نیست، پس چرا یاد شهادت فرزند پیامبرمان ناروا است؟
 
در ادامه مطلب این هفته‌نامه با‌نفوذ چاپ دوشنبه آمده است: آیا موضع‌گیری اخیر شورای علمای اسلامی تاجیکستان مبنی بر ممنوع دانستن برگزاری مراسم عزاداری نوه پیامبر (ص) و تفرقه‌انگیز خواندن یاد شهادت حضرت حسین (ع)، کدورت خاطر برادران بدخشانی اسماعیلی‌ مذهب ما را که در کشورمان و در کنارمان زندگی کرده و بیش از 200 هزار نفر جمعیت دارند را به دنبال نخواهد داشت؟
 
ملت در رابطه به این موضوع، گفت‌وگویی با "حاج‌اکبر توره‌جان‌زاده" انجام داده که تورجانزاده در این گفت‌وگو، بیانیه شورای علمای اسلامی تاجیکستان را بیانیه‌ای سفارشی دانسته و افزوده‌ است برخی از اعضای شورای علما اصلاً از وجود چنین بیانیه‌ای اطلاع نداشته‌اند.
 
این شخصیت مطرح اسلامی تاجیکستان در ادامه خاطرنشان کرده است: آیا در تاجیکستان از اهل سنت و از پیروان اسماعیلیه کسی وجود دارد که مخالف یاد فاجعه شهادت حضرت حسین (ع) باشد؟ مردم تاجیک همیشه فرزند حسین را دوست ‌داشته و امروز هم دوست دارند و تقریبا در همه خانواده‌های تاجیکان نام حسن و حسین وجود دارد ولی هیچ کسی فرزند خود را یزید نام ‌گذاری نکرده است. 
  
این عالم دینی تاجیک تصریح کرد: همیشه به منظور پند گرفتن از تاریخ و جلوگیری از تفسیر سوء دشمنان، از شهادت حضرت حسین (ع) به عنوان فاجعه تاریخ اسلام، برای جوانانمان خواهیم گفت و از آن یاد خواهیم کرد.

هفته گذشته، شورای علمای تاجیکستان با انتشار بیانیه‌ای از اقدام برادران "توره‌ جان زاده" در برگزاری مراسم عزاداری عاشورا انتقاد کردند.

در این بیانیه که در سایت "خاور" پایگاه رسمی دولت تاجیکستان منتشر شد، برگزاری این مراسم برای اهل سنت بیگانه و عزاداری جمعی از مسلمانان در مسجد "محمدیه" که متعلق به خانواده برادران توره ‌جانزاده است، گامی برای ایجاد تفرقه در جامعه تاجیکستان عنوان شده است.

انتهای پیام/م
تاریخ آخرین ویرایش:- -
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic